czwartek, 21 listopad 2019 18:36

Po wiedzę do szpitala #szpitaluczy

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Jak sprawdzić czy leżąca na chodniku osoba jest przytomna? Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i jak skutecznie wezwać pomoc? To tylko niektóre odpowiedzi na pytania, postawione dziś ratownikowi medycznemu gorzowskiego szpitala przez uczniów Szkoły Podstawowej Montesori w Gorzowie Wlkp. Aż 60 osobowa grupa uczniów klas 1-6 wzięła dziś udział w zajęciach z cyklu #szpitaluczy. Młodzi gorzowianie mieli też wyjątkową okazję zwiedzić bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a nawet spędzić chwilę w śmigłowcu.

- Chcąc pomóc osobie poszkodowanej trzeba przede wszystkim zachować zimną krew. Spokój, opanowanie i znajomość podstawowych zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej to klucze do sukcesu, a doświadczenie pokazuje, że nawet małe dzieci są w stanie udzielić skutecznej pomocy. Trzeba tylko wiedzieć jak. Dzięki projektowi #szpitaluczy te dzieci już wiedzą, że najpierw trzeba wezwać pomoc, a potem – jeśli pacjent jest nieprzytomny - wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Jak długo? Do przyjazdu karetki lub przybycia osoby, która zmieni ratującego w resuscytacji – tłumaczył Sebastian Wolski – ratownik medyczny.

W ramach projektu #szpitaluczy dzieci zwiedziły też jedyną w Polsce zlokalizowaną przy szpitalu bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam dzięki ratownikowi medycznemu Łukaszowi Zygmuntowi oraz pilotowi Mariuszowi Górze zaspokoiły swoją ciekawość w temacie pracy lotniczych zespołów medycznych i możliwości technicznych śmigłowca ratunkowego.