czwartek, 24 październik 2019 11:17

#szpitaluczy pierwszej pomocy przedmedycznej

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak sprawdzić czy osoba leżąca oddycha? Jak skutecznie wezwać pomoc i jak długo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Tego dowiedzieli się dziś uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp. podczas wycieczki do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas spotkania z ratownikiem medycznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego drugoklasiści samodzielnie wykonywali na fantomie 30 uciśnięć klatki piersiowej (w rytmie 100 uciśnięć na minutę) i 2 wdechy ratownicze.

- W zachowaniu prawidłowej częstotliwości uciskania klatki piersiowej mogą pomóc znane i lubiane piosenki jak np. "Stayin' Alive"zespołu Bee Gees. Żeby działanie ratownika było skuteczne trzeba uciskać głęboko i szybko niemal dokładnie pośrodku klatki piersiowej. Jak długo to robić? Do przyjazdu karetki, opadnięcia z sił lub pojawienia się zmiennika – tłumaczył dzieciom Miłosz Cymer, ratownik medyczny z gorzowskiego SOR-u. - Najważniejsze jednak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, bo tylko w ten sposób będziemy w stanie pomóc osobie poszkodowanej.

Po zakończeniu zajęć w szpitalu dzieci zwiedziły bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam mogły nie tylko dowiedzieć się wiele o pracy zespołu medycznego (ratownika medycznego, pilota i lekarza) LPR, ale też z bliska zobaczyć śmigłowiec i jego wyposażenie.