poniedziałek, 14 październik 2019 09:18

15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk

Napisane przez

Popatrz na swoje ręce. Myślisz, że są czyste? Niekoniecznie tak jest!
Większość z nas myje je za krótko lub mało dokładnie. Sporo osób nie robi tego wcale. To niedobrze, bo mycie rąk to jedna z najlepszych metod, by ustrzec się przed chorobami. Mycie rąk mydłem pozwala nam pozbyć się większości bakterii i drobnoustrojów.

„Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

  


Kiedy powinniśmy myć ręce?

- zaraz po przyjściu ze szkoły/pracy
- po skorzystaniu z toalety
- po zabawie na podwórku
- po zabawie ze zwierzętami
- po kontakcie z przedmiotami, których dotykały też inne osoby
- przed każdym posiłkiem i przed przygotowaniem jedzenia
- po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu
- po powrocie do domu
- po odwiedzeniu osoby chorej
- zawsze, gdy widać, że ręce są brudne

Cele obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk
- uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami
- monitorowanie mycia rąk na świecie
- wspieranie globalnej i lokalnej kultury mycia rąk

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim także dołącza do misji jaką jest edukacja, bo to pomaga w profilaktyce zdrowotnej. Będziemy organizować spotkania dla przedszkolaków z Gorzowa Wielkopolskiego, które pomogą dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk. Chcemy wyrobić w nich nawyk częstego i poprawnego mycia rąk. Liczymy na to, że najmłodsi mieszkańcy naszego miasta przekażą tę wiedzę rodzicom.
Nasze działanie wpisuje się doskonale w kampanię edukacyjno-informacyjną STOP WIRUSOM I BAKTERIOM! CHROŃ SWOJE ŻYCIE, którą prowadzą Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego oraz lubuski oddział NFZ.

- Prawidłowe mycie rąk powinno trwać min. 30 sekund - mówi Jolanta Korczyńska - kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego WSzW w Gorzowie Wlkp. - Ważne jest, żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni. Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy, najlepiej ręcznikiem jednorazowym - tłumaczy ekspertka. Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Jolanta Korczyńska podkreśla - Nie myjmy rąk tylko przy użyciu zimnej wody – w ten sposób nie usuniemy z ich powierzchni tłuszczu i brudu. Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli nie mamy do tego warunków, można użyć specjalnych preparatów dezynfekujących. Istotne jest też suszenie rąk, bo wilgotne dłonie są siedliskiem drobnoustrojów. Często przed myciem nie zdejmujemy pierścionków, bransoletek i zegarków, a powinniśmy bo pod biżuterią znajdują się zarazki i brud.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.