#szpitaluczy

Do kogo zadzwonić, gdy ktoś potrzebuje pomocy? Jakie czynności wykonać, by spróbować uratować ludzkie życie? Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i czy to zadanie, z którym poradzą sobie kilkuletnie dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. szukały dziś przedszkolaki (grupa 5-latków) z Przedszkola Miejskiego nr 32 w Gorzowie Wlkp.

środa, 18 grudzień 2019 21:33

Każdy może zostać super bohaterem

Żeby zostać super bohaterem nie trzeba mieć super mocy. Nie trzeba umieć chodzić po ścianach czy wypuszczać z ręki pajęczej sieci. Nie trzeba umieć latać bez pomocy skrzydeł. Super bohaterem może być nawet dziecko, bo żeby ratować ludzi (tych nam bliższych i tych całkiem obcych) wystarczą umiejętności i właściwe ich wykorzystanie. W wiedzę dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zostały dziś wyposażone dzieci z klas zerowych Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. Nagrodą za cierpliwe i uważne uczestniczenie w zajęciach była wizyta w siedzibie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i przyjrzenie się z bliska medycznemu śmigłowcowi.

Pokonkursowa  wystawa prac przedszkolaków w szpitalu będzie edukowała i cieszyła oczy odwiedzających i pacjentów przez najbliższych kilka tygodni.
Wędrująca, bo co tydzień będzie zmieniała swoje miejsce, aby każdy miał możliwość zapoznania się z plakatami przesłaniem jakie one niosą. Bo nawet dzieci to wiedzą - że czyste ręce to zdrowie!

W konkursie wzięły udział: Przedszkole z Bogdańca (1 miejsce i wyróżnienie internautów), Przedszkole Miejskie nr 32 (2 miejsce), grupa przedszkolna Ośro­dka Re­ha­bi­li­ta­cyj­no - Edu­ka­cyj­no - Wy­cho­waw­czego OREW (3 miejsce), Przedszkole Miejskie nr 1 (wyróżnienie jury), Przedszkole Miejskie nr 17, Przedszkole Miejskie nr 16, Przedszkole Miejskie nr 6, Niepubliczne Przedszkole Chatka Małolatka

wtorek, 03 grudzień 2019 13:05

#szpitaluczy Myj ręce_PM17

Aż 63 przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 17 uczyło się dziś prawidłowo myć ręce. Zajęcia w ramach programu #szpitaluczy Myj ręce poprowadzili pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Dzieci z grup Smerfy, Słoneczka i Pszczółki najpierw wzięły dział w warsztatach mydlarskich, później wspólnie tańczyły i śpiewały piosenki związane z higiena rąk, a na koniec uczyły się wierszyka o prawidłowym myciu dłoni.
Każde z dzieci dostało certyfikat wzięcia udziału w spotkaniu w ramach szpitalnego programu #szpitaluczy „Myj ręce”, kolorowankę i instrukcję z wierszykiem.

czwartek, 21 listopad 2019 18:36

Po wiedzę do szpitala #szpitaluczy

Jak sprawdzić czy leżąca na chodniku osoba jest przytomna? Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i jak skutecznie wezwać pomoc? To tylko niektóre odpowiedzi na pytania, postawione dziś ratownikowi medycznemu gorzowskiego szpitala przez uczniów Szkoły Podstawowej Montesori w Gorzowie Wlkp. Aż 60 osobowa grupa uczniów klas 1-6 wzięła dziś udział w zajęciach z cyklu #szpitaluczy. Młodzi gorzowianie mieli też wyjątkową okazję zwiedzić bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a nawet spędzić chwilę w śmigłowcu.

piątek, 08 listopad 2019 14:09

Żeby czyste ręce mieć trzeba tylko chcieć

#szpitaluczy myj ręce - Przedszkole Miejskie nr 3 w Gorzowie Wlkp.
Mycie rąk to nie strata czasu, ale inwestycja w zdrowie. Wiedzą o tym przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 przy ul. Słonecznej w Gorzowie Wlkp. To kolejna grupa dzieci, którą odwiedzili pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w ramach projektu „#szpitaluczy”. Cztero-, pięcio- i sześciolatki podczas warsztatów samodzielnie zrobiły mydełka, wysłuchały książeczki o bakteriach zamieszkujących dłonie i nauczyły się rymowanego wierszyka o myciu rąk. Na zakończenie spotkania każde dziecko dostało certyfikat, materiały edukacyjne, a grupa plakat do powieszenia w łazience.

czwartek, 24 październik 2019 11:17

#szpitaluczy pierwszej pomocy przedmedycznej

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak sprawdzić czy osoba leżąca oddycha? Jak skutecznie wezwać pomoc i jak długo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową? Tego dowiedzieli się dziś uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp. podczas wycieczki do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

poniedziałek, 14 październik 2019 09:18

15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk

Popatrz na swoje ręce. Myślisz, że są czyste? Niekoniecznie tak jest!
Większość z nas myje je za krótko lub mało dokładnie. Sporo osób nie robi tego wcale. To niedobrze, bo mycie rąk to jedna z najlepszych metod, by ustrzec się przed chorobami. Mycie rąk mydłem pozwala nam pozbyć się większości bakterii i drobnoustrojów.

„Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

  


Kiedy powinniśmy myć ręce?

- zaraz po przyjściu ze szkoły/pracy
- po skorzystaniu z toalety
- po zabawie na podwórku
- po zabawie ze zwierzętami
- po kontakcie z przedmiotami, których dotykały też inne osoby
- przed każdym posiłkiem i przed przygotowaniem jedzenia
- po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu
- po powrocie do domu
- po odwiedzeniu osoby chorej
- zawsze, gdy widać, że ręce są brudne

Cele obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk
- uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami
- monitorowanie mycia rąk na świecie
- wspieranie globalnej i lokalnej kultury mycia rąk

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim także dołącza do misji jaką jest edukacja, bo to pomaga w profilaktyce zdrowotnej. Będziemy organizować spotkania dla przedszkolaków z Gorzowa Wielkopolskiego, które pomogą dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk. Chcemy wyrobić w nich nawyk częstego i poprawnego mycia rąk. Liczymy na to, że najmłodsi mieszkańcy naszego miasta przekażą tę wiedzę rodzicom.
Nasze działanie wpisuje się doskonale w kampanię edukacyjno-informacyjną STOP WIRUSOM I BAKTERIOM! CHROŃ SWOJE ŻYCIE, którą prowadzą Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego oraz lubuski oddział NFZ.

- Prawidłowe mycie rąk powinno trwać min. 30 sekund - mówi Jolanta Korczyńska - kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego WSzW w Gorzowie Wlkp. - Ważne jest, żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni. Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy, najlepiej ręcznikiem jednorazowym - tłumaczy ekspertka. Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Jolanta Korczyńska podkreśla - Nie myjmy rąk tylko przy użyciu zimnej wody – w ten sposób nie usuniemy z ich powierzchni tłuszczu i brudu. Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli nie mamy do tego warunków, można użyć specjalnych preparatów dezynfekujących. Istotne jest też suszenie rąk, bo wilgotne dłonie są siedliskiem drobnoustrojów. Często przed myciem nie zdejmujemy pierścionków, bransoletek i zegarków, a powinniśmy bo pod biżuterią znajdują się zarazki i brud.

poniedziałek, 14 październik 2019 08:04

#szpitaluczy - MYJĘ RĘCE

Akcja „Myj ręce” to jeden z elementów programu edukacji #szpitaluczy,  jaki przeprowadzamy dla przedszkoli i szkół w naszym mieście. Ta odsłona programu dotyczy najprostszej profilaktyki zdrowia czyli mycia rąk, z którą będziemy jeździć do gorzowskich placówek oświatowych.
Realizacja - 1 raz w miesiącu przez cały rok, czas - ok 1,5 h.
Przez ręce są przenoszone m.in. rotawirusy i norowirusy odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaja tasiemca i owsika. Zakażenia i zatrucia pokarmowe, powodowane przez te drobnoustroje określane są jako choroby "brudnych rąk".
Uważamy, że jest to temat ważny z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej przede wszystkim dla rodziców, pracowników placówek oraz co najważniejsze dla dzieci - dzięki uczeniu prawidłowych zachowań już od najmłodszych lat, jesteśmy w stanie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielu chorób.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.