Światowy Dzień Chorego Wyróżniony

Znoszenie cierpienia nie jest łatwe, ale w dniu takim jak dziś, wszystkim którzy zmagają się z jakimś problemem zdrowotnym powinno był lżej. Dziś chorzy są na pierwszym miejscu – za nich modli się cały świat – mówił do uczestników mszy świętej w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. – biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.

wiatowy_dzie_chorego

Światowy Dzień Chorego już od 22 lat przypomina, że obowiązkiem każdego jest pochylić się nad człowiekiem cierpiącym. Ustanawiając - 11 lutego - Światowym Dniem Chorego Jan Paweł II zaznaczył, że dzień ten "ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego (..) na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej...”

Pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie sp. z o.o. - a lekarze i pielęgniarki w sposób szczególny - służą chorym swoją wiedzą, pomagają znieść cierpienie i nierzadko podejmują trudne wyzwania, by leczyć lepiej, skuteczniej i przywracać nadzieję.

DSCN4767a

Wizytę w szpitalu Jego Ekscelencja biskup Tadeusz Lityński rozpoczął do mszy świętej w kaplicy pw. św. Kamila. Zgromadziło się na niej kilkadziesiąt osób, wśród nich pacjenci, biały personel i pracownicy administracyjni lecznicy.

- Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa św. Jana Ewangelisty – „Wiara i miłość:<>”. Dziś szczególnie jesteśmy zaproszeni do tego, by troszczyć się o innych – mówił do uczestników mszy bp Tadeusz Lityński. - W chorych Kościół dostrzega szczególną obecność Chrystusa, a na mocy chrztu wszyscy są powołani do tego, aby się do Chrystusa upodabniać – dodał.

W trakcie mszy biskup Tadeusz Lityński wraz z kapłanami z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski chętnym udzielił Sakramentu Namaszczenia Chorych. W ubiegłym roku taki sakrament przyjęło ponad 730 osób.

DSCN4772a

Biskup Tadeusz Lityński odwiedził też pacjentów i pracowników Oddziału Onkologii Klinicznej i z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Wspólne ze zgromadzonymi w sali dziennego pobytu odmówił modlitwę.

DSCN4778a DSCN4783a

Światowy Dzień Chorego ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to 13 maja 1992 r., w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie błogosławionego papieża. Światowy Dzień Chorego ma uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

DSCN4785a