wtorek, 04 luty 2014 12:32

Z rakiem trzeba walczyć Wyróżniony

Napisane przez

 

Nieprawidłowy wynik badania nie musi być wyrokiem. Wcześnie zdiagnozowane zmiany nowotworowe są w 100 proc. wyleczalne – przekonywał dziś pracownice Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Stępień – ginekolog Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie i kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka szyjki Macicy.

DSCN4732a

Rak szyjki macicy jest chorobą bardzo łatwą do zdiagnozowania. Wystarczy raz na 3 lata zrobić badanie cytologiczne. Ale choć do Lubuszanek każdego roku trafia ponad 88 tysięcy zaproszeń na bezpłatną cytologię, a lista gabinetów, w których można zrobić badanie liczy kilkadziesiąt adresów zgłasza się co trzecia kobieta. Dla wielu z nich wizyta u ginekologa jest zbyt krępująca.

- Warto przełamać strach. Warto się przebadać, by mieć pewność, a w przypadku wykrycia niepokojących zmian mieć czas na reakcję. Wiele pań zgłasza się niestety zbyt późno - dodał Mariusz Stępień.

DSCN4728a

Raka szyjki macicy może wywoływać wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony drogą płciową. Dlatego na pierwsze badanie ginekologiczne panie a nawet nastolatki powinny się zgłosić najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Rozwojowi choroby sprzyja też duża liczba partnerów seksualnych.

Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się około pół miliona przypadków nowych zachorowań na raka szyjki macicy. Ponad połowa kobiet umiera z powodu tej choroby. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3,5 tys. pań dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a codziennie w naszym kraju umiera około 5 chorych kobiet. Liczba zgonów na ten nowotwór stawia Polskę na jednym z pierwszych miejsc w Europie. Pamiętajmy: Wiele zależy od nas.

DSCN4722a

Finlandia, Szwecja i Norwegia z tym problemem poradziły sobie już dawno. Tam aż 90 proc. kobiet bada się, bo badanie cytologiczne jest wpisane do badań okresowych. Niestety w Polsce wciąż pokutuje stwierdzenie „że póki nie boli - raka lepiej nie ruszać”.

To błąd, rak szyjki macicy nie daje zwykle żadnych objawów. Gdy zaczyna boleć, to sygnał, że choroba może być bardzo zaawansowana. Wtedy szanse na pomoc choremu są niewielkie. Trzeba dać sobie szansę – apelował do urzędniczek Mariusz Stępień.

DSCN4730a

 Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem pracownice Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, już w najbliższą sobotę będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Specjalnie dla nich czynna bezie pracowni ginekologiczna Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Już dziś na badanie zapisało się kilkadziesiąt pań.

Badam_sie_wic_mam_pewno

Światowy Dzień Walki z Rakiem był też okazją do prezentacji filmu „Badam się więc mam pewność” promującego badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Można go też obejrzeć tutaj.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.