wtorek, 28 styczeń 2014 13:28

W trosce o zdrowie seniorów Wyróżniony

Napisane przez

W Polsce sześć razy więcej kobiet umiera na raka szyjki macicy niż w krajach skandynawskich. To nie efekt mniejszej wiedzy polskich lekarzy czy ich gorszego wykształcenia, ale skutek niskiej świadomości Polek i Polaków – mówił dziś do słuchaczy gorzowskiego Uniwersytetu III Wieku – Mariusz Stępień, ginekolog z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego i koordynator Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyki Macicy w Gorzowie Wlkp.

DSCN4627a

Aby zmienić te statystki wystarczy zgłosić się na badania. Na bezpłatną cytologię w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia mogą się zgłaszać kobiety w wieku od 25. do 59. roku życia. Badanie, które jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek świadczących o rozpoczynającym się procesie chorobowym.

DSCN4628a

Do badań warto zachęcić też członków swojej rodziny i znajomych. Wcześnie wykryty nowotwór jest w pełni wyleczalny. Trzeba tylko dać sobie szansę – zachęcał Mariusz Stępień.

 Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy co roku wysyła do Lubuszanek ponad 88 tysięcy zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne. Można je zrobić w jednym z kilkudziesięciu gabinetów ginekologicznych na terenie całego województwa. Ale zgłasza się zaledwie 27% zaproszonych pań.

 DSCN4630a

- Niestety wciąż zdarzają się pacjentki, które badania cytologicznego nie miały nigdy w życiu, albo takie, które u ginekologa nie były przez 30 lat. - mówił Mariusz Stępień. - Warto pozbyć się strachu, skrępowania i zadbać o siebie, swoje córki i wnuczki, by móc cieszyć się nimi przez długie lata. - dodał.

 Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych dotykających kobiety. Choroba rozwija się długo i przez wiele lat może nie dawać żadnych dolegliwości. Co roku około 3 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiła się do lekarza.

 Panie po 50. roku życia powinny też badać swoje piersi. Bezpłatne badanie mammograficzne przysługuje każdej kobiecie, która nie ukończyła 69 roku życia, i w ciągu ostatnich 2 lat nie miała wykonywania mammografii. Nie trzeba mieć skierowania.

DSCN4633a

 Wykład poświęcony profilaktyce chorób nowotworowych skierowany był też do panów. Osoby po 50 roku życia, niezależnie od płci) powinny – raz na 10 lat – zgłosić się do pracowni endoskopowej na badanie jelita grubego. Rak tej części przewodu pokarmowego rozwija się nie dając przez wiele lat żadnych objawów.

W tym przypadku, podobnie jak przy raku szyjki macicy czy raku piersi wiele od nas samych. Jeśli regularnie odwiedzamy lekarza, badamy się, odpowiednio się odżywiamy – możemy wygrać życie w nierównej walce z chorobą – przekonywał Mariusz Stępień.

Słuchacze Uniwersytetu III Wielu w Gorzowie podczas wykładu obejrzeli tez film promujący badania profilaktyczne realizowane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o.

 DSCN4631a

Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu odbyło się w ramach cotygodniowych wykładów poświęconych zdrowiu i profilaktyce zdrowotnej. W zajęciach uczestniczyło 60 osób.

404 Not Found

Not Found

The requested URL /get.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.