Kaplica Szpitalna

poniedziałek, 10 luty 2020 10:40

Światowy Dzień Chorego - zapowiedź

Jutro (11 lutego) obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich.
Z tej okazji Duszpasterstwo Chorych zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes o zdrowie i łaski dla chorych i cierpiących.
Msza św. z Sakramentem Namaszczenia Chorych zostanie odprawiona w kaplicy szpitalnej przy ul. Dekerta 1 (niski parter) o godz. 17.00.
Zapraszamy.

Szanowni Państwo,
18 października w kalendarzu liturgicznym wspominamy Św. Łukasza, patrona pracowników służby zdrowia. Tego dnia o godz. 11.00 w kaplicy szpitalnej przy ul. Dekerta zostanie odprawiona Msza Św. w intencji lekarzy, farmaceutów, położnych, pielęgniarek, rehabilitantów, ratowników medycznych, sanitariuszy i wolontariuszy.
Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.
Kapelan szpitala

Święto chrześcijańskie, obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich.     Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Kościół zachęca tym samym do wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie – niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego.

piątek, 22 grudzień 2017 13:44

Harmonogram wizyt duszpasterskich

Zespół Szpitalny przy ul. Dekerta

Szpital zapewnia pełną opiekę duszpasterską przy łóżku chorego oraz możliwość korzystania z Kaplicy Szpitalnej pod wezwaniem św. Kamila (wyznania rzymsko-katolickiego), która zlokalizowana jest na poziomie -1 (niski parter) w Zespole Szpitalnym przy ul. Dekerta. Opiekę duszpasterską dla pacjentów wyznania rzymsko-katolickiego sprawuje ks. Antoni Trzyna. Telefon do szpitalnego kapelana – 797 962 099, telefon do parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. - 95 729 30 89

euch21

Nabożeństwa i Msze św. sprawowane są wg następującego porządku:

poniedziałek, wtorek i piątek godz. 17.00, niedziele i święta - godz. 10.00

Spowiedź na kwadrans przed Mszą św.

Kaplica jest otwarta całą dobę.

Harmonogram wizyt na oddziałach:

Poniedziałek - VI i V piętro oraz OJOM i R-Kardiologia

Wtorek - IV i III piętro oraz OJOM i R-Kardiologia

Środa - II i I piętro oraz oraz OJOM i R-Kardiologia

Czwartek - VI i V piętro oraz OJOM i R-Kardiologia

Piątek -  IV i III piętro oraz OJOM i R-Kardiologia

Sobota - II i I piętro oraz oraz OJOM i R-Kardiologia

W okresie Wielkanocnym, w czasie Adwentu oraz okresie wakacyjnym porządek Mszy św. ulega zmianie. Informacje o godzinach odprawiania Mszy św., i możliwości przystąpienia do Sakramentu Pokuty znajdują się na tablicach ogłoszeń przy kapicy i windach.

                                *************************************************************************

 W Zespole Szpitalnym przy ul. Walczaka Msze św. są odprawiane tylko w niedziele o godz. 10.30. (za wyjątkiem okresu wakacyjnego - w lipcu i sierpniu)

Pacjenci innych wyznań mają możliwość kontaktu z kapłanem po wcześniejszym umówieniu spotkania.

środa, 18 październik 2017 08:48

Zaproszenie

ŚWIĘTY ŁUKASZ – PATRON SŁUŻBY ZDROWIA

Szanowni Państwo!
Lekarze, Pielęgniarki, wolontariusze!
Pracownicy Służby Zdrowia!

Mam zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa na wspólną Mszę Świętą w intencjach pracowników służby zdrowia, Waszych rodzin i tych, wśród których pracujecie – na dzień 18 października 2017 r.( środa) na godz. 14:30 do Kaplicy Naszego Szpitala.

Po Mszy Świętej przewidziane jest nabożeństwo różańcowe oraz szczególne błogosławieństwo dla wszystkich obecnych.

W związku z tym, bardzo serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.

Z wyrazami szacunku

Ks. Bogusław Kaczmarek
Kapelan Szpitala

                                                                                          Szanowni Pracownicy Służby Zdrowia

Z okazji Państwa święta –Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Pragniemy złożyć wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, Pracownikom Służby Zdrowia, podziękowania za ofiarną i trudną pracę na rzeczchorych i potrzebujących pomocy. Społecznego znaczenia i wartości państwa pracy nie da się w żaden sposób przecenić. Ratowanie życia drugiemu człowiekowi jest honorem i zobowiązaniem, a ludzie którzy podejmują się tej misji, zasługują na najwyższe uznanie.

Składamy państwu życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz dużo wytrwałości i cierpliwości w codziennej pomocy w ratowaniu i dbaniu o zdrowie innych.

Niech życzliwość i wdzięczność pacjentów towarzyszy Państwu każdego dnia.

Z wyrazami należnego szacunku

Ks. Bogusław Kaczmarek - kapelan szpitala, oraz duszpasterze Parafii Pierwszych Męczenników Polski

środa, 22 luty 2017 17:46

Światowy Dzień Chorego 2017

W Światowym Dniu Chorego (11 lutego) Pacjentów i Pracowników Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odwiedził J. E. Biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W szpitalnej kaplicy pw. św. Kamila odprawił nabożeństwo i udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

W najbliższą sobotę, już po raz 25, obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji o godz. 14.00 w kaplicy św. Kamila Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. (niski parter) J. E. Ks. Biskup odprawi nabożeństwo z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych i Komunią Świętą.
Po nabożeństwie zaplanowana jest wizyta na wybranych oddziałach. W imieniu kapelana ks. Antoniego Trzyny serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie wszystkich Pacjentów, ich rodziny, bliskich i znajomych oraz pracowników gorzowskiej lecznicy.

„Młodzi chorym”, to hasło, które przyświeca grupie młodych wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 przy ul. Przemysłowej, którzy pod opieką wychowawcy p. Jerzego Bańdziaka dołączyli do grona wolontariuszy szpitala i w miarę możliwości, odwiedzają chorych w Szpitalu Wojewódzkim przy  ul. Dekerta. Bycie wolontariuszem nie jest sprawą łatwą, o czym może się przekonać każdy, kto posmakuje sztuki pomagania innym, zwłaszcza w tak wymagających warunkach, jakie zawsze napotyka człowiek w kontakcie z osobą chorą. Często – bardzo chorą. Powiedzenie „Nie zrozumie syty głodnego” opisuje idealnie także relację pomiędzy osobą zdrową i chorym. Wolontariusz musi umieć wznieść się na wyżyny empatii, wyrozumiałości, cierpliwości a nawet pomysłowości. Najczęściej także odwagi. Musi wykazać się wytrwałością w pokonywaniu… siebie, a więc swoich obaw, lęków, niedoskonałości, wynikających chociażby ze świadomości – często – dużej niewiedzy. W takich sytuacjach przydają się wymienione wyżej cechy-cnoty, które sprawiają, że jest w stanie sprostać wyzwaniu, które przed nim stoi, a właściwie – które sam przed sobą postawił.
Wolontariat w II LO nie jest ideą nową. Pomysł pojawił się kilka lat temu i miał co do zasady przynosić korzyści dwustronne; chorym – pomoc i wsparcie, ludziom młodym –  doświadczenie i obycie w kontaktach z chorymi, jako że wielu spośród młodych wolontariuszy jako przyszły zawód wybrało medycynę.
2 grudnia tego roku w szpitalu pojawili się nowi adepci „sztuki wolontarystycznej” w osobach pierwszoklasistów. Małym pacjentom czytali lub opowiadali bajki, dorosłym ofiarowywali dobre słowo, swoją obecność, życzliwość. Doznali – w większości przypadków – radości i satysfakcji z radości tych, do których przyszli. Wyjście do dzieci, do szpitala, był dla mnie całkowicie nowym doświadczeniem. Na początku bałam się, że nie będę wiedziała jak się zachować i jak rozmawiać z dzieciakami. Obawy szybko minęły a widok uśmiechu dzieci był bezcenny. Było to ciekawe wydarzenie, które na pewno powtórzę.”- Tak dzieli się jedna z wolontariuszek. A jej koleżanka dodaje - „Spotkanie z dziećmi w szpitalu było niezapomnianym wydarzeniem. Mocno się wzruszyłam, ale zarówno wywarło na mnie pozytywne wrażenia. Był to mój pierwszy udział w takim stylu, ale na pewno nie ostatni. Spotkanie zmieniło mój pogląd myślenia.  Dawanie, to piękny gest, który zawsze wraca do obdarowującego chociażby w postaci tych dwóch przymiotów. Inna z wolontariuszy napisała później: Po prostu chcieliśmy, aby przez chwilę gorzowscy pacjenci poczuli radość. Na oddziale chirurgii dziecięcej spotkaliśmy niesamowite dzieci, z którymi przez chwile mogliśmy spędzić czas oraz porozmawiać, a najmniejszym poczytać bajki. Widzieliśmy, jak nasza wizyta poprawiła im humor. Na oddziale urologii spotkaliśmy już tylko dorosłych. Po niektórych było naprawdę widać, że cierpią, jednak przy odwiedzinach uśmiech pojawił się na ich twarzach. Wyraźnie czuje się satysfakcję z dawania i obopólną radość dwóch stron spotkania. Ktoś inny napisał: Dla mnie to było na pewno ważne i piękne doświadczenie czegoś nowego. Wzruszające jest to, że można coś robić bezinteresownie, to znaczy być takim dla ludzi promykiem, a dla dzieci promyczkiem. Odkrycie w tym przypadku, że można wzruszyć się uczynkiem bezinteresownym, jest piękne samo w sobie. Wolontariuszka Milena w krótkim wspomnieniu napisała: »Piękny ból«, tak można nazwać co czułam po opuszczeniu tego miejsca. Piękny, bo podjęliśmy inicjatywę pomocy, a ból – to ogromny smutek z powodu choroby pacjentów i tego, że za wiele nie możemy na to poradzić. A ja powiem, że piękne jest to, że w pomaganiu można odkryć piękno a jednocześnie – świadomie czy nie – odkryć własną wrażliwość.
Na koniec tej nietypowej relacji z miejsca cierpienia, dwie krótkie wypowiedzi ludzi młodych, które zawierają uzewnętrzniony ładunek emocjonalny, stanowiący o autentyczności i głębi ich przeżyć. 

Olga napisała: Odwiedziny w szpitalu to niezapomniane uczucie wywołujące łzy, współczucie, smutek, a także radość spowodowaną pozytywnym zaskoczeniem pacjentów wywołanym naszym przybyciem. A ktoś inny – Pobyt w szpitalu wywołał u mnie różne emocje, od łez szczęścia, ponieważ cudownie jest wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka, a tym bardziej u dziecka, do pogrążającego mnie smutku po wyjściu z oddziału z powodu cierpienia tych małych istot. Strasznie przeżywam tego typu spotkania w takich miejscach i sądzę, że owe uczucia zostaną we mnie na długo.

środa, 20 styczeń 2016 13:58

Światowy Dzień Chorego 2016 - zapowiedź

W 2016 r. obchody Światowego Dnia Chorego będą odbywać się już po raz 24. Światowy Dzień Chorego to święto chrześciajańskie, obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papoeża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów Światowego Dnia Chorego jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jaki i fizycznie oraz zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. Kościół zachęca tym samym do wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie - niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego. 


Główne obchody najbliższego (już 24.) Światowego Dnia Chorego odbędą się 11 lutego 2016 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Ziemi Świętej, w Nazarecie. Z tej okazji - w swoim orędziu - Papież nawiązał do ewangelicznego opisu wesela w Kanie Galilejskiej, wybierając temat: „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2, 5)”.

W imieniu Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Lityńskiego - ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej mam zaszczyt zaprosić wszystkich pacjaentów Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. do kapilcy szpitalnej im. Św. Kamila na Nabożeństwo w intencji chorych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych, które odbędzie się 11 lutego 2016 r. (w czwartek) o godz. 14.00. Po Nabożeństwie Ksiądz Biskup i kapłani udzielą błogosławieństwa uczestniczącym w nabożeństwie oraz odwiedzą: pacjentów: 

- Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

- Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego

- Oddziału Onkologii Klinicznej

Sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem żywych. Kościół naucza, że jest to sakrament umocnienia i uzdrowienia. Jest on potrzebny nie tylko chorym, ale również ich bliskim we wspólnym przeżywaniu prawdy, że człowiek powołany jest do wspólnoty z Bogiem w wieczności.

Link do orędzia Papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego 2016 r. 

Z wyrazami pamięci i szacunku 

ks. Antoni Trzyna - kapelan szpitala 

Strona 1 z 2
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.