Zadania Szpitalnego Oddział Ratunkowego:
- przyjęcie, stabilizacja, wstępna diagnostyka i leczenie pacjentów z szeroko rozumianymi nagłymi zachorowaniami, zatruciami oraz urazami, którzy są przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszają się do oddziału samodzielnie
- pomoc ofiarom katastrof, zgodnie z założeniami powiatowego i wojewódzkiego planu zabezpieczenia ratunkowego
WAŻNE!!
Do każdego SOR w Polsce ubezpieczony może zgłosić się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja według miejsca zamieszkania ani zdarzenia.
Należy jednak pamiętać, że szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony wyłącznie dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłego zachorowania, poważnego urazu czy zatrucia i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Dla każdego ubezpieczonego lekarz rodzinny jest dostępny całodobowo również w formie wizyt domowych w ramach Nocnej Pomocy Lekarskiej (NPL). Link do pliku PDF (nocna i świąteczna opieka medyczna)
Do SOR nie należy zgłaszać się w celu uzyskania:
-
recepty na stosowane przewlekle leki (nawet jeśli powinny być przyjmowane regularnie i skończyły się – właściwym adresem jest lekarz rodzinny czy NPL).
-
konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych,
-
zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.