Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej

Kierownik Oddziału:

lek. med. Kaczmarek Andrzej

Informacje:

Specjalizacja z chirurgii - 1992 r.

Specjalizacja z urologii - 1996 r.

Kierownik Oddziału od XI 2014 r.

nophoto

Pielęgniarka Oddziałowa:

mgr Beata Kwiecińska

Sekretariat:

Dyżurka lekarska:

Gabinet pielęgniarek:

Lekarze pracujący na oddziale:

dr n.med. Andrzej Marciniak - specjalsta (I stopnia) chirurgii dziecięcej - 1989 r., specjalista (II stopnia) urologii - 1995  r.

dr n. med. Andrzej Machnicki - specjalista urologii, FEBU 2002 r.

lek. med. Mariusz Jaskulski specjalista urologii, FEBU 2001 r.

lek. med. Rafał Kozłowski specjalista urologii, FEBU  2011 r.

lek. med. Marta Sochaj - specjalista urologii, FEBU 2015 r., androlog kliniczny - certyfikat Europejskiej Akademii Andrologii EAA 2014 r., seksuolog - certyfiakt Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej FECSM 2016 r.

Lekarze w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z urologii

lek. med. Anita Zaręba - dyplom lekarza 2013 r.

lek. med. Gerard Wróbel - dyplom lekarza 2012 r.

Wszyscy lekarze pracujący w oddziale są członkami Polskiego Towarzystwa Urologicznego http://www.pturol.org.pl/

Naszą specjalnością jest kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn oraz układu rozrodczego u mężczyzn.

Nasza praktyka lekarska jest oparta na wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego

Naszą działalność można podzielić na trzy główne nurty:

1. Onkologia – nowotwory układu moczowego (i rozrodczego u mężczyzn)
  2. Kamica układu moczowego
  3. Urologia funkcjonalna

W oddziale prowadzimy również leczenie urazów układu moczowego (i płciowego u mężczyzn) oraz leczenie zakażeń układu moczowego jeśli wymagają hospitalizacji.

Onkologia

Zajmujemy się leczeniem nowotworów całego układu moczowego:

• Nowotworów nerek

• Nowotwory górnych dróg moczowych (miedniczka nerkowa i moczowód)

• Nowotwory pęcherza moczowego (naciekające i nienaciekające mięśniówkę)

Usunięcie pęcherza moczowego (radykalna cystektomia) jest największą operacją urologiczną i wymaga nowego sposobu odprowadzenia moczu. W Oddziale stosujemy techniki:

1. wszczepienia moczowodów w skórę,

2. wszczepienia moczowodów do wstawki jelitowej (ileal conduit), która jest wszczepiana w skórę (metoda Bricker'a)

Przy dwóch powyższych technikach mocz wypływa w sposób ciągły do woreczka przyklejonego do skóry (urostomia).

1. oraz wytwarzamy niskociśnieniowe zastępcze pęcherze jelitowe, które są zespalane z cewką moczową i umożliwiają oddawanie moczu przez cewkę w sposób fizjologiczny (neobladder metodą Studer'a)
  • Nowotwory prostaty

• Nowotwory jąder

• Nowotwory prącia i cewki moczowej

Nasz oddział prowadzi diagnostykę nowotworową w ramach Szybkiej Terapii Onkologicznej, która zaczyna się w naszej Poradni Specjalistycznej na ul. Walczaka 42 założeniem karty DILO – Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. W ramach tej terapii po uzyskaniu wyniku histopatologicznego chory bierze udział w konsylium onkologicznym wraz ze specjalistami: Urologii, Onkologii i Radioterapii celem ustalenia dalszego postępowania.

W oddziale prowadzimy głównie leczenie operacyjne techniką otwartą a w przypadku nienaciekających nowotworów pęcherza moczowego techniką endoskopową – przez cewkę moczową. Najczęstszy zabieg to przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURBT (trans urethral resection of bladder tumor). Powyższy zabieg jest wykonywany w znieczuleniu.

Kamica

Kamica układu moczowego to występowanie złogów = kamieni w drogach moczowych. Mogą one występować na różnych piętrach układu moczowego: nerka, moczowód, pęcherz moczowy.

Leczeniem z wyboru są techniki endoskopowe czyli przezcewkowe – wykonywane w znieczuleniu.

• Wziernikowanie moczowodu z kruszeniem złogu (URS-L – ureterorenoskopia z litotrypsją)

• Przezskórne kruszenie złogu w nerce (PCNL = percutaneus nephro lithotomy). Złogi powyżej 2cm wielkości.

• Kruszenie złogu w pęcherzu moczowym (cystolitotrypsja).

• Wytworzenie przetoki nerkowo skórnej przez nakłucie pod kontrolą USG (PCN - percutaneus nephrostomy)

Jeśli złóg jest w nerce lub górnym odcinku moczowodu u wybranych pacjentów stosujemy:

• Zewnątrzustrojowe kruszenie złogu (ESWL – extra corporeal shock wave litotrypsy)

Urologia funkcjonalna obejmuje:

• Badanie czynnościowe pęcherza – badanie urodynamiczne

• Leczenie zwężeń cewki moczowej techniką endoskopową (UIO = uretrotomia optyczna) oraz w nieodległej przyszłości techniką otwartą: z użyciem płatka błony śluzowej jamy ustnej (uretroplastyka)
  • Leczenie skrzywień prącia

• Leczenie zaburzeń erekcji, wytrysku przedwczesnego - w Poradni Urologicznej

• Leczenie męskiej niepłodności - w Poradni Urologicznej

• Leczenie hypogonadyzmu czyli zespołu objawów wynikającego z niskiego stężenia testosteronu - w Poradni Urologicznej

• Leczenie zaburzeń seksualnych - w Poradni Urologicznej

• Leczenie przetrwałego wzwodu (priapizmu)

• Wszczepiania protez jąder po wycięciu jądra (orchidektomii)

• Leczenie nietrzymania moczu u kobiet - w najbliższej przyszłości taśmy TVT i TOT (taśma przez otwory zasłonione – TOT , trans obturator tape oraz taśma trans vaginal tape)

Możliwości diagnostyczne:

1. Pełna diagnostyka obrazowa i histopatologiczna

2. Diagnostyka chorób układu moczowo - płciowego

Polecamy stronę internetową  http://patients.uroweb.org/pl/ stworzoną m. in. przez Polskie i Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Na tej stronie znajdą Państwo rzetelne i prawdziwe informacje o chorobach urologicznych i ich leczeniu. Szukamy ich w zakładce 'Jestem pacjentem urologicznym'. Strona jest w języku polskim i odwiedziło ją już ponad 200 000 Polaków. Strona jest systematycznie rozbudowywana i uaktualniania.