piątek, 07 maj 2021 13:44

Z empatią za pan brat

fot. Aleksandra Szymańska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Aleksandra Szymańska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Fundacja Rodziny Czepczyńskich i Rotary Club z Gorzowa wspierają gorzowski szpital
Cukrzyca, niepełnosprawność intelektualna, niedosłuch, zespół Aspergera, czy blizny na ciele dziecka. Jak o tego typu tematach rozmawiać z kilkulatkiem? Najlepiej poprzez zabawę. Pomocne mogą w tym być np. książki napisane dostosowanym do percepcji przedszkolaka językiem. Dziecięce choroby, ich skutki i sposoby radzenia sobie z nimi można poznać dzięki książce pt. ABC Empatii, którą dziś (w piątek 7 maja) najmłodszym pacjentom Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przekazała Fundacja Rodziny Czepczyńskich i Gorzowski Klub Rotariański. Książki mają nie tylko umilić dzieciom pobyt w lecznicy, ale także pozwolić zrozumieć problemy zdrowotne innych dzieci.

Jedna z książek trafiła w ręce niespełna 6-letniej Marceliny. Dziewczynka ostanie trzy dni spędziła na badaniach diagnostycznych z powodu epilepsji.

- Marcelina, mimo że jest dzieckiem jest bardzo świadoma swojej choroby – mówi jej mama Beata. - Objawy epilepsji w jej przypadku są niestandardowe, ale dosyć łatwo zauważalne. Po ataku Marcelinka jest w stanie wytłumaczyć innym dzieciom co się z nią działo. Mówi „mam taką chorobę – to padaczka”. Córeczka jest bardzo empatyczna, ale taka książeczka z pewnością się przyda. Dzięki niej będzie mogła poznać problemy z jakimi na co dzień mierzą się inne dzieci.

- Książka jest skierowana do dzieci w wieku 5-9 lat – mówi Krystyna Baj-Pawluk, wiceprezydent Gorzowskiego Klubu Rotariańskiego. - Jest napisana językiem dziecka, ale nie tylko dla dzieci. Mamy nadzieję, że przeczyta ja każdy, kto weźmie publikację w ręce, bo uczymy się całe życie i każdy, obojętnie młodszy czy starszy, mniejszy czy większy, może z lektury tej publikacji wynieść coś wartościowego. Bez względu na to jak wyglądamy i jaki mamy stan zdrowia - każdy z nas ma takie samo prawo do życia, szacunku, miłość. Ta książka pozwala to zrozumieć.

Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie trafiło 100 takich książeczek. Autorami publikacji są: Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk oraz Katarzyna Muzyka-Jacheć. To drugie wydawnictwo Fundacji Rodziny Czepczyńskich. Pierwszą było ABC Ekonomii. Oba projekty zostały objęte honorowym patronatem UNICEF Polska.