piątek, 07 maj 2021 13:44

Z empatią za pan brat

Napisane przez
fot. Aleksandra Szymańska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Aleksandra Szymańska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Fundacja Rodziny Czepczyńskich i Rotary Club z Gorzowa wspierają gorzowski szpital
Cukrzyca, niepełnosprawność intelektualna, niedosłuch, zespół Aspergera, czy blizny na ciele dziecka. Jak o tego typu tematach rozmawiać z kilkulatkiem? Najlepiej poprzez zabawę. Pomocne mogą w tym być np. książki napisane dostosowanym do percepcji przedszkolaka językiem. Dziecięce choroby, ich skutki i sposoby radzenia sobie z nimi można poznać dzięki książce pt. ABC Empatii, którą dziś (w piątek 7 maja) najmłodszym pacjentom Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przekazała Fundacja Rodziny Czepczyńskich i Gorzowski Klub Rotariański. Książki mają nie tylko umilić dzieciom pobyt w lecznicy, ale także pozwolić zrozumieć problemy zdrowotne innych dzieci.

Jedna z książek trafiła w ręce niespełna 6-letniej Marceliny. Dziewczynka ostanie trzy dni spędziła na badaniach diagnostycznych z powodu epilepsji.

- Marcelina, mimo że jest dzieckiem jest bardzo świadoma swojej choroby – mówi jej mama Beata. - Objawy epilepsji w jej przypadku są niestandardowe, ale dosyć łatwo zauważalne. Po ataku Marcelinka jest w stanie wytłumaczyć innym dzieciom co się z nią działo. Mówi „mam taką chorobę – to padaczka”. Córeczka jest bardzo empatyczna, ale taka książeczka z pewnością się przyda. Dzięki niej będzie mogła poznać problemy z jakimi na co dzień mierzą się inne dzieci.

- Książka jest skierowana do dzieci w wieku 5-9 lat – mówi Krystyna Baj-Pawluk, wiceprezydent Gorzowskiego Klubu Rotariańskiego. - Jest napisana językiem dziecka, ale nie tylko dla dzieci. Mamy nadzieję, że przeczyta ja każdy, kto weźmie publikację w ręce, bo uczymy się całe życie i każdy, obojętnie młodszy czy starszy, mniejszy czy większy, może z lektury tej publikacji wynieść coś wartościowego. Bez względu na to jak wyglądamy i jaki mamy stan zdrowia - każdy z nas ma takie samo prawo do życia, szacunku, miłość. Ta książka pozwala to zrozumieć.

Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie trafiło 100 takich książeczek. Autorami publikacji są: Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk oraz Katarzyna Muzyka-Jacheć. To drugie wydawnictwo Fundacji Rodziny Czepczyńskich. Pierwszą było ABC Ekonomii. Oba projekty zostały objęte honorowym patronatem UNICEF Polska.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.