czwartek, 28 maj 2020 13:27

Zadbaj o siebie – zrób kolonoskopię

Napisane przez

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. prowadzi program badań przesiewowych raka jelita grubego, w ramach którego w krótkim terminie można bezpłatnie wykonać kolonoskopię.

Masz bóle brzucha? Czujesz się osłabiony? Dopadają Cię zaparcia, a w stolcu pojawia się krew? To mogą być objawy raka jelita grubego, który jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Dlatego warto zgłosić się na badania.

- Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta między 50. a 65. rokiem życia - mówi dr Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej WSzW. - Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Ale bez względu na płeć, problemu nie można bagatelizować, bo choroba rozwija się powoli i niemal bezobjawowo. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych (drugim co do częstości występowania w Polsce) i drugim wśród przyczyn zgonów z powodu wszystkich chorób nowotworowych.

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów. Jednak ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów. Dlatego choroba może się rozwijać niepostrzeżenie nawet przez kilkanaście lat.

- W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym szuka się bezobjawowych zmian i o ile to możliwe, od razu podczas badania się je usuwa. Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny – dodaje Piotr Szulc.

Z badań mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały tego badania oraz są: w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 40-65 lat, które rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie Wlkp. pod numerem telefonu 512 463 661. 

W przypadku problemów z uzyskaniem połączenia prosimy o wsyłanie wiadomosci SMS na podany wyżej numer telefonu. Oddzwonimy. 

Program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.