wtorek, 26 maj 2020 15:46

Bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk już w gorzowskim szpitalu

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Stacja to metalowa skrzynka, wewnątrz której umieszczony jest 10-litrowy pojemnik z płynem do dezynfekcji. Aby odkazić dłonie wystarczy nadusić stopą przycisk umieszczony w dolnej części obudowy. Szpital ma dwie takie stacje do dezynfekcji rąk. Jedna już dziś (26 maja) stanęła przy wejściu głównym do lecznicy. Z drugiej, zlokalizowanej przy Ośrodku Radioterapii, (od jutra - 27 maja) będą mogli korzystać pacjenci i osoby udające się na badania do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

- Pomysł na zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia narodził się w mojej głowie podczas narodowej kwarantanny - mówi Rafał Maćkowiak, prezes zarządu Rasska Sp. z o.o. ze Swarzędza i jednocześnie darczyńca. - Zgodnie z zasadą od projektu do efektu, w stosunkowo krótkim czasie stworzyłem półautomatyczną stację do odkażania dłoni. Już korzysta z niej kilka lecznic ze Śląska. Cieszę się, że dziś mogę dwa takie urządzenia przekazać do szpitala w Gorzowie.

- Tylko w ostatnich tygodniach Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. otrzymał w darach rzeczowych i wpłatach finansowych wsparcie rzędu 6 milionów złotych – przypomniał Jerzy Ostrouch, prezes lecznicy. - Dziś korzystając z okazji dziękuję wszystkim tym, którzy pomagają nam być lepiej przygotowanym do walki z koronawirusem. Okres pandemii jakkolwiek trudny dla nas wszystkich wyzwolił w wielu ludziach to co w nich najlepsze. Prezes Rafał Maćkowiak jest tego dobrym przykładem. Cieszę się, że tuż za miedzą są firmy, które są wrażliwe na potrzeby innych.

Urządzenia trafiły do gorzowskiego szpitala dzięki inicjatywie senatora Władysława Komarnickiego. Wartość przekazanych dziś urządzeń to niespełna 2 tysiące złotych. Podobne niebawem staną w szpitalach w Sulęcinie, Drezdenku, Słubicach i Skwierzynie.