czwartek, 03 styczeń 2019 13:16

Jest decyzja na użytkowanie Ośrodka Radoterapii

fot. A. Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. A. Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Dobrze się zaczął 2019 rok dla gorzowskiego szpitala Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Gorzowa wydał pozytywną decyzję w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie rozbudowanego obiektu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie o budynek Ośrodka Radioterapii zlokalizowanego w Gorzowie przy ul. Dekerta. To dobra wiadomość dla Pacjentów, bo oznacza, że już niebawem (co ma nastąpić w połowie stycznia) do nowego budynku będzie można przenieść część poradni zlokalizowanych do tej pory w kompleksie przy ul. Walczaka m.in. poradnię onkologiczną, poradnię chirurgii onkologicznej, poradnię laryngologiczną, oraz poradnię anestezjologii i zwalczania bólu. W nowym miejscu ulokowane zostaną też poradnie: hematologiczna, neurochirurgiczna oraz radioterapii.

W ośrodku jest też miejsce dla oddziału radioterapii oraz hostelu (dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym). Całość dopełniają dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii oraz pomieszczenia dla pracowni fizyki medycznej, do uruchomienia których niezbędna jest jeszcze zgoda Państwowej Agencji Atomistyki. Ośrodek radioterapii w Gorzowie ma ponad 5 tys. metrów kwadratowych.

Projekt „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie chorób nowotworowych” ma zmniejszyć dysproporcje w zakresie zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w województwie lubuskim w porównaniu z Polską i krajami Unii Europejskiej. Został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Europejskiego Programu Regionalnego.